Mikroenjeksiyonun Tüp Bebek Yönteminden Farkı

26 Ocak 2014 Devamı

Tüp bebek yönteminde, vücut dışına alınan sperm ve yumurtalar laboratuvarda özel bir ortamda bir araya getirilerek döllenmenin kendiliğinden oluşması beklenir. Hareketleri ve dölleme kapasitesi yetersiz, az sayıda ve şiddetli şekil bozukluğu gösteren spermler yumurtayı kendiliğinden delerek döllenmeyi sağlayamazlar. Bu durumda spermler yumurta içine enjekte edilerek döllenme sağlanır. Bu işleme mikroenjeksiyon adı verilir.

Bu tekniklerle basarı şansı ne kadardır?
Embriyo transfer edilen çiftlerde gebelik oranı 35 yaş altındaki bayanlarda %50 civarındadır. 40 yaş üstünde gebelik oranı azalma göstererek %25’in altına inmektedir. Ancak bu yaş grubunuda gebelik şansını artırmak amacıyla preimplantasyon genetik tanı uygulamaları yapılmaktadır.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde tek tedavi yöntemi tüp bebek midir?
Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde detaylı bir inceleme ile poblemin nereden kaynaklandığı aydınlatılmalı, tedavi gerekliliği belirlenmeli ve çiftin en kolay şekilde gebelik elde etmesini sağlayacak olan tedavi yöntemi belirlenerek çifte sunulmalıdır. Uygun şartlara sahip olan çiftlerde, ilaçlarla yumurta gelişiminin sağlanmasını takiben spermin belirli işlemlerden geçirilerek rahmin içerisine verilmesi anlamına gelen “intrauterin inseminasyon” (aşılama) tedavisi ile gebelik elde edilebilir.

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Genel, Haberler