Meme Kanserinde Erken Teşhis Önemli!

19 Ekim 2015 Devamı

Dünyada her 8 kadından biri, hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanma riski ile karşı karşıya kalıyor. Kanser tarama programları arasında yer alan ve erken teşhis ile tamamına yakını tedavi edilebilen hastalıkta, her kadının aylık kendi kendine meme muayenesi yapması yaşamsal önem taşıyor.

Meme kanseri teşhisi konulan kadınların \%70’inin 50 yaşın üzerinde olduğu biliniyor. Dünyada 50 yaşın üzerindeki kadınlarda meme kanserine rastlanılma olasılığı, yaşı 50’nin altında olan kadınlara göre 4 kat daha fazla. Bu nedenle 50 yaş üstü kadınların olağan kontrollerini yapmaları öneriliyor.

Kendi kendine muayene ne zaman yapılmalı?
Uzmanlar, kendi kendine meme muayenesinin ideal olarak adet döngüsünün 5. ve 7. günleri arasında ayda bir kez yapılması gerektiğini ifade ederek, adet döneminde, kanda östrojen ve progesteron hormonlarının etkinlikleri nispeten azalmaktadır. Bu dönemde meme dokusunu incelemek kolaylaşır. Kendi kendine meme muayenesinin üç ayrı aşaması bulunmaktadır. Gözle değerlendirme, yatar pozisyonda elle değerlendirme ve ayakta elle değerlendirme. Her bir aşama meme dokusu hakkında çok değerli bilgiler verir ve mutlaka uygulanmalıdır.

Kategori: Genel, Haberler, Kadın