Kardeş Kıskançlığı

24 Kasım 2013 Devamı

Genellikle kendinden sonra gelen ve kardeşi olduğunun farkına varabilecek yaşta olan çocuklarda kardeş kıskançlığı husule gelmektedir. Kardeş kıskançlığının ortaya çıkmasında anne ve babaların davranışları son derece etkilidir. Ebeveynler çocuklarına kardeşlerini kıskanmaları gerektiğini, artık büyüdüğünü ve kardeşini sevmesini, koruyup kollamasını uygun bir dille anlatmalıdırlar. Uzmanların kardeş kıskançlığının önüne geçilmesi için şu önerilerde bulunmaktalar:

Çocuk kardeşi dünyaya geldikten sonra, anne ve babasının kardeşini değilde onu sevmelerini çalışmak için göze girmeye çalışır. Anne ve babalar kardeşleri birbiri ile kıyaslamamalı, birini diğerinden üstün tutmamalı ve çocuklarının olumsuz davranışlara karşı onlarla uygun bir dille konuşmaları gerekir.

Çocuklar küçüktür diyerek yapılan davranışları anlamayacaktır diye kesinlikle düşünülmemelidir. Aynı şekilde çocuk oyuna daldığı zaman, yapılan davranışları fark etmez diyerek de davranmamaları önerilir. Bilinçsizce yapılan her davranış çocukların birbirlerini kıskanmalarına sebep olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler