Kadınlar Hem Kariyer Hem Çocuk Yapabilir mi?

03 Kasım 2013 Devamı

Hem çocuk hem kariyer yapan pek çok kadın var. Fakat bu zor bir süreçtir. Bu zorluklardan biri çocuk dünyaya gelmeden önce daha sonrasıyla ilgili nasıl bir düzen kurulduğu konusudur. Çocuk gelmeden önce çocuğun bakımında anneye kimin yardım edeceği konusu netleşmelidir. Çünkü annenin çocuğun bakımını üstlenecek kişiyle ne kadar uyum içinde çalıştığı, hayatını idame ettirmesi anlamında yaşamsal önem taşır.

“Kariyere rağmen bir çocuk sahibi olmak “veya “çocuğa rağmen kariyerine devam etmek” düşüncesi annede gerginliğe neden olacaktır. Çünkü anne, sürekli olarak diğer konuda gelişemedim, yapamadım, istiyorum olmadı duygusu içerisinde olur ve bu da diğer konuya olumsuz olarak yansır.

‘Sonuç vurgulu değil, süreç vurgulu yaşayın’

Anne gerçekçi bir bekleyiş içerisinde olmalıdır. Örneğin, hedeflediğiniz kariyeri, beklediğiniz terfiyi belki 5 yıl sonra almanız söz konusu olacak. Bunu gerçekçi bir şekilde kabul edin ve buna göre hayatınızı planlayın. Çünkü önemli olan yolculuktan keyif almaktır. Sonuç vurgulu değil, süreç vurgulu yaşamaya konsantre olun.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Genel, Haberler