Kadın Yumurtasına Gençlik Aşısı

20 Aralık 2014 Devamı

Yaşlanan kadın yumurtasına, yine kendi öncü hücreleriyle ‘gençlik aşısı’ yapılmaya başlandı. Yumurtalıklardan toplanan öncü hücrelerden izole edilen mitokondri, DNA hasarlı ve yaşlı olan yumurta hücresini onarıyor.

Yumurta yaşlanmasının ana nedeni, enerji sağlayan mitokontrilerin zamanla DNA hasarına uğraması. Yumurtaların hata yapmaya başlaması. Bu hem hamilelik oranlarını düşürüyor hem de kromozom bozukluklarını artıyor. Biliminsanları yıllardır yumurtadaki yaşlanma sürecini geriye çevirmeye çalışıyor. Bu konuda gelinen son nokta, yaşlanmayan öncü hücrelerin genetiği ve enerjisiyle yumurtayı takviye etmek.

ÖNCÜ HÜCRE KENDİNİ YENİLİYOR
Yumurtanın aksine bu özelliği nedeniyle DNA hasarı kalıcı olmuyor, kendi kendini yenileyebiliyor. Kısacası yaşlanmıyor. Öncü kök hücreden mitokondri izole etmeyi başaran işlem yumurtalıklardan kapalı ameliyat yöntemiyle (laparoskopik) 5 milimetrelik doku alınmasıyla başlıyor. Dokudan özel bir işlemle öncü hücreler ayrıştırılıyor.

SPERMLE ENJEKTE EDİLİYOR
Daha sonra da öncü hücrelerden içlerindeki daima genç kalan ve enerji santrali olan mitokontriler ayrıştırılıyor. Elde edilen mitokontriler, baba adayından alınan spermle birlikte yaşlanan, dolasıyla kalitesi bozulan yumurtanın içine enjekte edilerek yerleştiriliyor. Böylece yumurtanın kendi kendini yenilemesi, yaşlanmanın geriye çevrilmesi sağlanıyor. Gençleşen yumurtalardan gelişen embriyolar daha kaliteli oluyor. Gebelik şansı hayli yükseliyor. Bu işleme ‘augment’ yani destekleme diyoruz.

MENOPOZA GİRMİŞ KADINLARDA BİLE VAR
Augment, erken veya doğal yoldan menopoza girmiş kadınlar için şu an işe yaramasa da uzun vadede umut olabilir. Bundan sonraki adım, öncü hücrelerin kültür ortamında yani laboratuvarda çoğaltılması olacak. Laboratuvarda büyütülen bu öncü hücreler tekrar yumurtalığın içine verilip yeni yumurtalar elde edilebilecek. Bu teknik, 1-2 yıl içinde klinikte kullanılabilecek. Yine laboratuvar ortamında yumurta üretilmesi, öncü hücrelerden hasarlı genlerin çıkarılıp sağlıklı olanların yerleştirildikten sonra yumurtaya dönüştürülmesi de yakın zamanda kliniğe kadar gelecek gelişmeler olduğunu söyledi.

Yumurta gençleştirme tekniği, İngilere, Dubai ve Türkiye’de aynı anda uygulanmaya başlandı.

Augment’le ilgili ön çalışmalar ABD’de yapıldı ve embriyo kalitesinin gelişmesini hızlandırdığı gözlemlendi. Ancak ABD’deki formalitelerin uzun sürmesi nedeniyle yöntem önce sözkonusu hazır olan üç merkezde başlayacak. Daha sonra ABD’de de devreye girecek.

Yumurtalık yaşlanmasının en kökten çözümü, birtakım değişiklikleri geri çevirmek. Kadınların yumurtalıklarında bulunan, yumurta öncüsü hücreler, kök hücreler gibi değil. Başka bir hücreye dönüşmüyor. Yumurta ile kök hücre arasındalar.

Kategori: Genel, Haberler, Kadın