Hangi Hamileliklerde Erken Doğum Riski Yüksek?

05 Temmuz 2014 Devamı

Daha önce erken doğum tecrübesi yaşamış hamile kadınlarda tekrar erken doğum yapma olasılığı %25 ile %50 oranında değişir. Gebelik sırasında erken doğum genellikle hamileliğin ikinci üçüncü aylık döneminde daha sik rastlanılan bir durumdur. Bu dönemde erken doğuma genellikle rahimin sekil bozuklukları, doğuştan anomalileri, miyomlar, rahim ağzı yetmezliği veya rahim ağzının değişik nedenlerle geçirdiği operasyonlar sebep olabilir.

Gebelik sürecinde erken doğumla karşılaşılması için anne adayının enfeksiyonal hastalıkları, hormon hastalıkları veya endokrin sorunları geçirmiş olması gerekir. Bu hastalıkları geçirmeden de eğer annede hipertansiyon varsa, diyabet hastalığı mevcutsa, immün ve kronik sistem hastalığı gözleniyorsa ya da anne adayında kansızlık varsa gebelik süreci tamamlanmadan erken doğum mecburiyeti ortaya çıkabilir.

Gebeliğin erken doğumla sonuçlanmasına sebep olan bazı dışsal etmenler de vardır. Örneğin annenin erken yasta veya çok ileri yasta gebe kalması, 50cm’in altındaki gebelikler, düşük sosyoekonomik durum veya annenin fiziksel aktivitede çalışıyor olması gibi durumlar erken doğuma sebep olabilecek dışsal etkenlerdendir.

Kategori: Bebek Sorunları, Genel, Haberler