Hamilelikte bulantıya çareler

05 Ocak 2013 Devamı

Hamilelik döneminde anne adaylarını zorlayan bulantıyı engelleyebilmek için 15 seçenek sunan Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Eğer yalnızca bulantınız var, midede yanma, reflü şikayetleriniz yoksa gün içinde içme suyuna limon dilimi koyup bekletin. Böylece bulantınızda azalma olacaktır” dedi.

Anne adaylarının en çok şikayet ettiği konuların başında gelen “bulantı” problemine pratik çözümler bulmak mümkün. Gebeliklerde 6. haftadan itibaren bebeğin büyüme hormonunun kanda yükselmesiyle beraberinde bazı şikayetlerin de gelişmeye başladığına dikkat çeken Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Sabah şiddetli biçimde başlayan ve gün içinde de tekrarlayan bulantılar; iştahsızlık, kusma, midede yanma, reflü şeklindedir. Bu esnada hızlı kilo kaybına bağlı halsizlik, yorgunluk, mineral, vitamin yetersizlikleri gelişebilir. Bu durum genelde 12. haftaya kadar devam eder. 12. haftaya kadar kilo veriyor olmak bebeğin gelişimine zarar vermez. Genellikle 12. haftadan sonra bulantılar sona erip bebeğin sinirsel, zihinsel gelişiminin başladığı dönemde annenin beslenmesinin, iştah ve kilo artışının ideal seviyelere gelmesi beklenir” şeklinde konuştu.

İlk üç ay bulantının bebeğe zarar vermese de anneyi rahatsız ettiğini söyleyen Sayın, bulantıyı önlemenin çarelerini ise şöyle sıraladı:

“Anne adayları yediklerinizi çok iyi çiğneyin. Asla hiçbir gıdayı püre kıvamına gelmeden yutmayın. Başucunuzda sarı, az tuzlu veya tercihen tuzsuz leblebiyi eksik etmeyin. Elinizin altında içinde katkı maddesi olmayan, tercihen çavdarlı kıtırlar, çubuklar bulundurun. Ara öğünlerde ağza birer birer atılan ve yavaş yavaş çiğnenen fındık uygun olabilir. Ara öğünlerde içecek olarak az tuzlu ayran için. Ara öğünlerde tercihiniz çok sıcak veya çok soğuk olmayan şekersiz süt olabilir. Şekerli içeceklerden uzak durun, bunlar bulantıyı arttırabilir. Eğer yalnızca bulantınız var, midede yanma, reflü şikayetleriniz yoksa gün içinde içme suyuna limon dilimi koyup bekletin, birazını içine sıkarak için. Mevsimindeyseniz, yeşil mandalina da bulantı kesme özelliğine sahiptir ve aynı şekilde limon gibi suda kullanılabilir. İçeceklere, haşlanmış, közlenmiş sebzeyle yapılan besinlere eklenebilir. Öğünlerde bir oturuşta tek çeşit besin tüketin. Mide kapasitesini zorlamayın. Çiğ salata tüketmeyin, eğer yiyecekseniz çok iyi çiğneyin. Bulgur da mide asidini emici özelliktedir. Çok iyi çiğnenmesi şartıyla midede bulantı ve reflüyü engellemeye yardımcıdır. Acı olan olmayan baharatlar, susam, keten tohumu, kepekli gıdaların kepekleri gibi minik taneli mide çeperine yapışabilecek gıdalardan uzak durun. Çorba, ayran, su gibi sıvıları ara öğünde alın ve mide kapasitesini zorlamayın. Yüksek belli, dar kıyafetler mideye bası oluşturarak bulantı ve reflüyü tetikleyebilir. Daha bol, düşük belli giysileri tercih edin.”

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik