Gazlı İçeceklere Dikkat

31 Aralık 2013 Devamı

Kanser, diyabet, obezite ve astım riskini artırdığı bilinen gazlı ve şekerli içeceklerin doğurganlığa da olumsuz etkileri olabileceği belirlendi.

ABD’deki Utah, Arizona üniversiteleri ile California Çocuk Enstitüsü’nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, kutusunda 30-40 gram şeker barındıran bu tür içeceklerin doğurganlığı etkileyebileceğini gösterdi.

İnsanlarda günde 3 kutuya eşit oranda gazlı ve şekerli içeçekler verilen farelerin yaşam süresinin kısaldığını belirten bilim adamları, 26 hafta boyunca hayvanların rekabet, doğurganlık özellikleri, hayatta kalma içgüdüsü ve metabolizmasını araştırdı.
Gazlı ve şekerli içecekler verilen dişi farelerin ölüm oranının normal beslenen farelerden 2 kat fazla olduğu, kolesterol seviyesinin yükseldiği ve doğurganlığının kademeli olarak azaldığı görüldü.

Şekerli ve gazlı içecekler verilen erkek farelerin ise rekabet duygusunun azaldığı, yaşam alanlarını daha az koruduğu ve doğurganlığının azaldığı belirlendi.

Bu tür içeceklerin insanlara etkisinin aynı olmayabileceğini belirten bilim adamları yine de riskin göz ardı edilmemesi, gazlı ve şekerli içeceklerin tüketiminin azaltılması önerisinde bulundu.

Etiketler: , , , ,

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler