Ergenlik Çağındaki Gençlere Akne Uyarısı

25 Kasım 2015 Devamı

Çağımızda görsellik bir çok psikolojik soruna yol açabilir. Ergenlik dönemi bireyin sosyal ve fiziksel değişikliklerinin çok hızlı ilerlediği, kimlik gelişiminin yaşandığı bir çağdır. Dolayısıyla özellikle görselliğin son derece ön planda olduğu bu dönemde yaşanan akne problemi gençlerde depresif belirtiler, anksiyete, sosyal ortamlardan kaçma, özgüven eksikliği gibi bir takım psikolojik sorunlara neden olabilir. Diğer yandan orta düzey-şiddetli akneler zamanında tedavi edilmezse bunların bıraktığı izlerin daha sonra tedavisi çok daha güç olmaktadır.

AKNE İLAÇSIZ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
Bazı ergenlerde ise daha iri, daha ciddi iz bırakıcı sivilceler ve abseler görülür. Kozmetik kremler ve bakımlar genellikle yağlılık problemini çözebilir. Ancak siyah noktalar, gözenekler, sivilceler ve abseler çok daha profesyonel bir yaklaşım, yani bir dermatolog değerlendirmesi gerektirir. Hafif durumlarda çoğu zaman sürülecek kremlerle, orta şiddetli durumlarda antibiyotik haplarla, daha şiddetli durumlarda ise A vitamini (isotretinoin) tedavisiyle müdahale edilir. Kozmetik yıkama jelleri, sabunlar, kremler, cilt bakımı, peeling, lazer gibi uygulamalar genellikle tek başlarına kullanılmazlar, tedaviyi destekleyicidirler.

A VİTAMİNİ TEDAVİSİ TEHLİKELİ MİDİR?
Dermatolog kontrolünde ve doktorun yaptığı uyarılar, önlemlere dikkat edilerek, düzenli kontrole gidilerek kullanılmalıdır. Nitekim ilacı kullanmaya başlamadan önce doktor ilaç hakkında ayrıntılı bir şekilde sizi bilgilendirecektir. Ayda bir düzenli kontrollerinizi yaptırırsanız, nadir de olsa herhangi bir önemli yan etki ortaya çıktığında doktorunuz tarafından tedavinin dozu azaltılarak ya da tedavi kesilerek gerekli önlemler alınır. A vitamini yıllardır orta-şiddetli akne tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yaklaşık altı aylık kullanımda etkinliğinin yüksek olması, kalıcı izleri en aza indirmesi açısından akne tedavisinde oldukça önemli bir ilaçtır.

AKNE İZLERİ İÇİN DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Ayda bir uygulanan 4-6 seansta izlerde belirgin azalma sağlanır. Dermaterapi, dermapen veya roller olarak da bilinen mikroiğneleme tekniğinde ise çok ince iğnelerle sivilce izleri üzerinde çok küçük yaralar oluşturulur. Amaç fraksiyonel lazer soyma tekniğinde olduğu gibi deride minik yaralar oluşturmak ve bu yaralar iyileşirken cildin kendini yenilemesini, çukur izlerini doldurmasını sağlamaktır. Sonuç olarak her iki yöntemde de aslında çukur izleri doğal bir şekilde doldurulması ve cildin kendini yenilemesi sağlanmaktadır.

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik