Emziren Anne Daha Çabuk Kilo Veriyor

03 Ekim 2015 Devamı

Bebek, 2 yaşına kadar da diğer ek gıdalar ile birlikte emzirilebilir. Ön süt sulu ve şekerlidir. Son süt proteinli ve yağlıdır. Onun için bir memenin tamamen boşalana kadar bebeğin emzirilmesi gereklidir. ‘10 dakika emdi, artık yeter’ düşüncesi doğru değildir. Ayrıca bebeğini görmek, sesini duymak bile annenin sütünü arttırır. Ama kaygı, stres ve şüphe annenin sütünün azalmasına neden olur. Bu nedenle annenin sakin olması lazımdır.

İlk ağız sütü koyu renktedir, bazen yeşil renkte bile gelebilir. Bunun için de bebeğe emdirmezler. Bu aslında çok yanlış bir uygulama. İlk süt esasında çok yoğun miktarda hastalıklardan koruyucu madde içerir. Örneğin, vitamin A bakımından zengindir, büyümeyi hızlandırır, enfeksiyondan koruyucu özelliği vardır. Bu nedenle bebeğin olası enfeksiyonları daha hafif atlatmasını sağlar hatta göz hastalıklarından korur. Yoğun bağışıklık maddeleri ile bebeği hastalıklardan korur. Bunun için çok önemlidir.

“BEBEĞE EN GÜZEL HEDİYE ANNE SÜTÜ”
Anne sütü, annenin bebeğine verebileceği ilk ve en güzel hediyedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde; konuşma problemi, şeker hastalığı, lenf kanseri ve diş çürükleri daha az görülür. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrılarını azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. İçindeki kazein miktarı inek sütüne göre daha az olduğu için bebekler anne sütünü tamamen ve kolaylıkla sindirir. Bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Ortakulak iltihabı riski azalır. Bazı kronik hastalıkların oluşma riski düşer. Solunum yolu hastalıkları ve bağırsak yolu enfeksiyonları daha az görülür. Çene ve diş gelişiminde rolü vardır, alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten bile korur.

Emzirme, annenin meme kanseri, rahim kanseri, anemi, osteoporoz gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Hatta annelerin gebelikte aldığı fazla kilolardan kurtulmasını hızlandırır, emziren anne daha çabuk kilo verir çünkü emzirme ile yaklaşık 500-600 kalori harcanır.

“EMZİRME ANNE İÇİN GÖREV DEĞİL, HAKTIR”
Emzirmek, anneliği yaşamak, anneliği hissetmek ve anneliğin tadına varmak demektir. Emzirme anne için bir görev değil, haktır. Anne sütü ve emzirme, anne ve bebek arasında vazgeçilmez duygusal bir bağ oluşturur. Emzirme sırasında bebekle göz teması, ten teması, ses, kalp atışları onun anneye güvenini arttırır. Bu çok önemli. Emzirmenin psikolojik yararlarından biri de annenin bebeğine daha çok bağlanmasıdır. Emziren anneler daha sevgi dolu olurlar ve özellikle bebeği terk etme veya hırpalama olasılıkları da düşük olur.

Annenin sütü hem mikroplardan korunmuş bir şekildedir hem de bedavadır. Onun için her anneye bebeklerini mutlaka emzirmelerini tavsiye ediyoruz.

Kategori: Doğum Sonrası, Genel, Haberler