Down Sendromu Nasıl Anlaşılır?

15 Aralık 2015 Devamı

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz anda bebeğinizi kucağına alma sevici yaşarken, down sendromunun görülme riskinin olması da bir hayli canınızı sıkar. Hem zihinsel hem de fiziksel bozukluklara yol açan down sendromu, anne ve baba olmayı bekleyen çiftlerin endişeye kapılmasına yol açmaktadır. Ancak gelişen teknolojinin faydalarından bir çok sağlık problemlerinde yararlandığımız gibi, bu konuda da yararlanmak mümkün. Down sendromunun gerçekleşip gerçekleşmediği bebek daha doğmadan anlaşılabilir.

Down sendromu nedir, Down sendromu neden olur başlıklı makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi, bu hastalığın nedeni, döllenmede 46 kromozom oluşması gerekirken, 47 kromozomun oluşmasıdır. Bu bozukluk bebeklerde, fiziksel ve zihinsel problemlere yol açmaktadır. Kromozom sayısındaki sapmalar insan yaşamını belirlemektedir.

Down sendromunda erken tanı olasılığı yüksek. Gebelik döneminde uygulanan bazı testler ile bebekte bir anormallik olup olmadığı anlaşılmaktadır. Böylece down sendromu erken olarak teşhis edilebilmektedir. Yapılan testlerde down sendromunun anlaşılması %85 gibi yüksek bir orandadır. Down sendromu testleri için tıklayın!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik