Doğumdan Sonra Uyuyarak Kilo Verin!

30 Eylül 2014 Devamı

Her gün uykunuzu alacak kadar uyumanız doğum sonrası kilolarınızı vermenize yardımcı oluyor! Yapılan bir araştırma* yeterli miktarda uyuyan annelerin eski kilolarına daha hızlı döndüklerini ortaya koydu.

Kaiser Permanente Tıp Merkezi ve Harvard Tıp Fakültesi’nden uzmanlar geceleri fazladan iki saat uyumanın önemli bir farklılık yarattığını söylüyorlar. Uzmanlar yaptıkları araştırmada uykusuzluğun açlık duygusuna yol açan hormonları tetiklediğini belirlediler.

1000 yeni doğum yapmış anneyi kapsayan araştırmada doğumdan sonraki altıncı aydan itibaren günde yedi saat uyuyan annelerin birinci yılın sonunda günde beş saat uyuyan annelere kıyasla beş kilo daha zayıf olduklarını gözlediler.

Araştırmaya liderlik eden Dr. Erica Gunderson şunları söyledi: “bu araştırma, yeni doğum yapan annelerin hamilelik öncesi kilolarına dönmelerinde iki saatlik bir uykunun sağlıklı beslenme ve egzersiz kadar önemli olduğunu ortaya koydu.”

Uzmanlar yeni annelere bebek uyurken ev işleri yapmak yerine uyumalarını tavsiye ediyor. Üstelik emzirirken salgılanan hormonlar uyku getirdiğinden bebeği emzirdikten sonra uyumanız da kolaylaşıyor. Gündüz uyumakta zorluk çekiyorsanız açık havada yapacağınız yürüyüşler de size yardımcı olabilir.

Kategori: Doğum Sonrası, Genel, Haberler