Doğum Travması Nedir?

02 Haziran 2016 Devamı

Doğum travması, yeni doğanın doğum sırasında mekanik etkenler veya oksijensiz kalma gibi nedenlerle zarara uğramasıdır. Doğum sırasındaki travmalar yeni doğanda beyine önemli zararlar verip, nörolojik sorunlar oluşturabilirler.

Doğum travmaları açısından çocuğun iri oluşu, çocuğun prematüre doğması, annenin pelvisinin dar veya eğri olması, uzayan doğum ve makat gelişi risk faktörleridir. Yeni doğan ölümlerinin %2-3 ü doğum travmaları sonucu olur.

Doğum travmalarında en korkulan, kafa travmaları sonucunda beyin hasarı oluşmasıdır. Hayatı tehdit eden beyin içi kanamalar, epilepsi nöbetleri, değişik sinirlerin zedelenmesi ile yüz felci, siyatik sinir felci, görme ve duyma yollarının hasar görmesi gibi ağır durumlar gelişebileceği gibi, doğum şişi denilen birkaç günde kaybolan, cilt katmanları arasında kan toplanması gibi basit travmalar da görülebilir. Ağır beyin kanamalı vakalarda erken dönemde cerrahi girişim gerekebilir.

Doğumda hastane koşullarının sağlanması ve sezaryen ameliyatlarının artması ile eskiden sıklıkla görülen omurga travmaları, kafa kemikleri ve el-ayak kırıkları artık oldukça azalmıştır.

Kategori: Bebek Sorunları, Doğum, Genel, Haberler