Çocukluk Çağında Sık Görülen Döküntülü Hastalıklar

25 Ağustos 2016 Devamı

Çocukluk çağında sık görülen, deride çeşitli tipte döküntüler, bazen de ateşle seyreden hastalıklardır. Başlıcalarını kızamık, kızamıkçık, kızıl, suçiçeği oluşturur. Ayrıca birçok sistemik, alerjik ve bulaşıcı hastalığa döküntü eşlik edebilir.

KIZAMIK

Kuluçka süresi 9-14 gündür. Bulaştırıcılığı döküntüden 2-4 gün önce ve 2-5 gün sonraya dek devam eder. Ateş, nezle, öksürük, konjonktivit, ışığa hassasiyet vardır.Döküntü saçlı deri sınırında başlar, gövde, kol ve bacaklara yayılır. Döküntü belirtilerden 3-5 gün sonra başlar, 5-7 gün sürer. Korunma 9 ayını bitiren ve ilkokul 1 nci sınıftaki çocuklarda kızamık aşısı yapılmalıdır.

KIZAMIKÇIK

Kuluçka süresi 14-21 gündür. Bulaştırıcılığı döküntü başladıktan sonra 7gündür.Hafif ateş, baş ağrısı, halsizlik görülür. Döküntüler yüzde başlayıp, boyuna, gövde, kol ve bacaklara yayılır. Döküntü belirtiler başladıktan 1-2 gün sonra başlar, üç gün kadar sürer. Korunma Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı ile sağlanır.

KIZIL

Kuluçka süresi 2-5 gündür. Bulaştırıcılık belirtilerden 24 saat öncesinden, 2-3 hafta sonrasına dek devam eder. Sıklıkla 4 yaştan büyük çocuklarda görülür. Ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kırmızı dil görülür. Döküntü koltuk altı ve kasıklardan tüm vücuda yayılır. Yüzde ve alında kızarıklık, ağız çevresinde solukluk görülür. Döküntü belirtilerin ikinci günü başlar, bir hafta sürer.

SUÇİÇEĞİ

Kuluçka süresi 10-21 gündür. Bulaştırıcılığı döküntüden 1-2 gün önce başlayıp döküntülerin tamamı kabuklanana dek sürer. Ateş, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, bazen karın ağrısı görülür. Döküntüler saçlı deri, yüz ve gövdede sık, kol ve bacaklarda nadirdir. Döküntü belirtilerden 24-48 saat sonra başlar, 7-10 gün sürer.

Kategori: ÇOCUK HASTALIKLARI, Genel, Haberler