Çocuklarda Alerji Büyüdükçe Geçer mi? Alerjik Astım Büyüdükçe Geçer mi? Alerji Büyüdükçe Geçer mi?

04 Mart 2014 Devamı

Çocuklarda Alerji Büyüdükçe Geçer mi? Alerjik Astım Büyüdükçe Geçer mi? Astım Büyüdükçe Geçer mi? Çocuklarda Alerjik Bronşit Geçer mi? Astım Ergenlikte Geçer mi? Alerji Ergenlikte Geçer mi? Gıda Alerjisi Geçer mi? 

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof.Dr.Yonca Tabak anlatıyor…

Alerji maalesef geçmiyor. Astım büyüdükçe geçer diye düşünülüyor bunun hafif bir gerçeklik payı var çünkü çocuk vücudu astıma daha yatkın. Bronşlar daha dar, salgılar fazla çocuk büyüdükçe bronş çapı da gelişip kuvvetlendikçe daha az daralır hale geliyor. Bu bir gerçek. Ergenlik çağına doğru bronş problemleri azalabilir ama alerji geçmez.

Alerji geçmediği için 30’lu 40’lı yaşlarda ortam değiştikçe, yaşam şartlarındaki değişikliklerle insanlarda yeniden astım bulguları çıkıyor. Alerjik durum erişkin dönemde de kendini gösterebiliyor. Yapılan araştırmalarda biz eğer çocukluk döneminde bağışıklık sistemini saptığı rotadan doğru rotaya oturtabilirsek, o zaman yeni alerjilerin ortaya çıkmasını azaltabiliyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek önem kazanıyor.  Aşı tedavisi dediğimiz olay vücudu alıştırmak aslında. Bu ev tozu akarını etraftan soluyarak olmuyor. Bunu dil altından özel yoldan emdirerek verdiğimizde vücut buna alışıyor ve daha sonra solunum yolu ile aldığınızda tepki vermez hale geliyor.

Bu yolun 4 yıllık bir uygulamayı sabırla yapılması lazım. Alerjik bir çocuğa yapılabilecek en büyük yatırımdır sağlık açısından. Yoksa eninde sonunda bu alerji patlak verecektir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Hakkında merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz…

Kategori: Soru-Cevap