Çocuklara Tv Karşısında Yemek Yedirmeyin

05 Kasım 2013 Devamı

Prof. Dr. Yağcı,çocuklara televizyon karşısında yemek yedirmenin alışkanlık yaptığını ve çocukları sofradan uzaklaştırdığını söyledi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, televizyon karşısında yemek yedirmenin çocuklarda alışkanlık yaptığını belirterek, “Çocuğu sofradan uzaklaştırır. Eğer yeterli öğünü tüketmiyorsa oyalamak amacıyla yanına bir iki tane oyuncak konulabilir” dedi. Yağcı, iştahsız olduğu söylenerek doktora götürülen çocukların yüzde 40’ında iştahsızlık sorunu çıkmadığını kaydetti. İştahsızlığın anneler tarafından yanlış algılandığına dikkati çeken Yağcı, ebeveynlerin yediği porsiyon ile çocukların porsiyonunun aynı olamayacağını söyledi. Çocukların iştahsız olduğunu söyleyebilmek için yetersiz beslenmeye bağlı büyüme ve gelişme geriliği olması gerektiğine işaret eden Yağcı, “Anneler özellikle sabah kahvaltılarında kendi porsiyonu kadar çocuğa yemek yediriyor. Çocuk, karnı ağzına kadar dolduğu için ondan sonraki öğünleri aksatıyor. Bu da çocukta iştahsızlık gibi algılanıyor” diye konuştu. Yağcı, bir öğünde yiyebileceği kadar beslenen çocuğun diğer öğünleri de atlamayacağını belirtti.

Ona bu özgürlüğü verin

Çocukların yürümeye başladıktan sonra dünyayı keşfe çıktığını ve her şeye dokunarak ağzına almak istediğini anlatan Yağcı, “Çocuklar yemeklerini genellikle kendi başına yemeye çalışır. Aileler de buna izin vermez. Bu çok yanlış bir davranış. Yemeğini kendisi yemek istiyorsa ona bu özgürlüğü verin” dedi. Annelerin, kendileri yemek yerken çocuklarına da yedirmekten hoşlandıklarını ve “Çocuğum hızlı yesin kendi işime bakayım” diye düşündüklerini dile getiren Yağcı, çocukların ise o hızla yemek yiyemeyeceklerini vurguladı. Çocuğun yemek için 10 dakika değil, 30 dakika hakkı olduğuna işaret eden Yağcı, ” Yemek bir seremonidir. Çocuk da 1 yaşından itibaren bu seremoniye dahil edilmelidir. Çocukla konuşarak, oyunlar yaparakyemek yedirilerek yemeği keyifli hale getirmek gerekiyor” diye konuştu. Yeterli beslenmenin zeka gelişimi için de önemine vurgulayan Yağcı, bebek doğduğunda beynin 330 gram olduğunu, 3 yaş sonunda ise 1 kiloyu bulduğunu ve bu dönemde de doğru beslenilmesi halinde beynin de geliştiğini kaydetti. Annelerin ek besine çok yüklendiğini ve bu nedenle obez çocukların ortaya çıktığını dile getiren Yağcı, “Ek besinde hızlı hareket etmemek gerekiyor. 6 ve 9 ay arasında anne sütüyle bir ana öğün bir ara öğün yeterlidir. 9 ve 12 ay arasında ise 2 ana öğün bir ara öğün yeterlidir. Bizde 7 aylık çocuğa her şey yediriliyor” diye konuştu.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler