Çocuklar Okul Fobisini Nasıl Yenebilir?

20 Eylül 2016 Devamı

Okul fobisi, temel eğitime başlayacak çocukları olumsuz etkiliyor. Çocukların okul başarısının düşmesine de yol açabilen okul fobisinin üstesinden gelmek için, ebeveynlerin çocuklara destek vermesi önem taşıyor.

Araştırmalara göre, 7-12 yaş aralığındaki çocukların en büyük kaygıları arasında okul yer alıyor. Çocukların, ebeveynlerinden ayrılıp farklı yetişkinlerle bağ kurma ve okuma yazma öğrenme, ödev yapma, sınavlara çalışma, arkadaş edinme gibi sorumluluklara sahip olması, kaygı yaşamalarına yol açabiliyor. Okulda kendini yeterince değerli hissetmeyen ya da çok fazla kaygı yaşayan çocuklarda ise okul fobisi oluşabiliyor.

Okul Fobisini Nasıl Aşacaksınız?

Okulu Birlikte Ziyaret Edin
Okullar açılmadan önce, çocukların ebeveynleri ile birlikte okulu ziyaret etmesi; derslikleri, kütüphaneyi, bilgisayar odasını görmesi ve öğretmenler ve müdürlerle tanışması, okula uyum sürecini hızlandırıyor.

Okul Hakkında Bilgi Verin
Çocukla okulda nasıl davranması ve neler yapması gerektiği, okulun kurallarının neler olduğu, oyun zamanları ve teneffüslerin nasıl değerlendirildiği gibi konularda konuşmak, çocuğun farklı beklentiler içerisine girmesini engelliyor. Ebeveynlerin çocuklarla dürüst bir şekilde konuşması, çocukların kaygılanmasına yol açabileceği gibi, nasıl davranması gerektiği konusunda fikir sahibi olan çocuklar daha az kaygı yaşıyor.

İlk Gün Okula Beraber Gidin
Okulun ilk gününde, ebeveynlerin de çocuklara eşlik etmesi, çocukların kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır. Ancak ebeveynlerin okulda uzun süre geçirmesi, çocukları olumsuz etkileyeceğinden, ebeveyn ziyaretleri kısa tutulmalıdır.Çocuklarda Okul Fobisi

Uzman Desteği Alın
Okulla ilgili ciddi kaygılar yaşayan ve okula gitmeyi reddeden çocukların, okula uyum sürecini hızlandırmak için uzmanlardan yardım alınabilir. Özellikle ebeveynlerin çocuklarla ilgilenebilecek yeteri vakti yoksa, çocukların eğitim hayatındaki başarısı açısından uzman desteği alınması önem arz eder.

Türkiye’de her yıl bir milyondan fazla çocuk okula başlıyor. Ebeveynleri ile bağı daha fazla olan çocuklar okul fobisi yaşayabildiği gibi, çocukların okula gitme isteğinin artırılması ve okul fobisi yenebilmesi açısından uzman desteği büyük önem taşıyor.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, Çocuk Psikolojisi, Genel, Haberler