Çocuk gelişiminde ürküten tablo !

07 Temmuz 2012 Devamı

Geçtiğimiz yıl dünyada 314 milyon çocuğun bedensel gelişiminin geri kaldığı belirtildi

Çocuklarda yetersiz beslenmeyle mücadelede son yıllarda olumlu gelişmeler kaydedilmesine karşılık, Birleşmiş Milletler (BM) Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin gerisinde kalındığı bildirildi. Geçtiğimiz yıl dünyada 314 milyon çocuğun bedensel gelişiminin geri kaldığı belirtildi.

İngiliz “The Lancet” dergisinde yayımlanan raporda, 141 ülkeden sadece 61’inde hedeflere ulaşılabileceği belirtildi.

Raporda, beslenmenin çocuğun gelişiminde büyük öneme sahip olduğu belirtilirken, 5 yaşın altındaki çocuklarda boy ve yaş oranı incelendiğinde, 2011’de gelişim geriliğinin çocukların halen yüzde 29,9’unu etkilediği (314 milyon çocuk) görüldü.

Bu oranın 1985’de yüzde 47,2 olduğunun belirtildiği raporda, kilo ve yaş oranı incelendiğinde, 2011’de 5 yaşın altındaki çocukların yüzde 19,4’ünün kilosunun düşük olduğu (258 milyon), bu oranın 1985’te 30,1 olduğu kaydedildi.

Latin Amerika ile özellikle Vietnam ve Çin olmak üzere Asya’da yetersiz beslenmeyle mücadelede ilerleme kaydedildiğinin belirtildiği rapor, Güney Asya’daki ilerlemelere rağmen bölgedeki durumun pek iç açıcı olmadığını, 2011 yılı verilerinin, çocukların yarısının kilosunun hala ortalamanın altında olduğunu gösterdi.

Raporda ayrıca büyüme geriliğinin en fazla görüldüğü ülkelerin Brundi, Nijer, Afganistan, Yemen ve Doğu Timor olduğu vurgulandı.

Rapora imza atanlardan Profesör Macid Ezzati, hala yeterli besine ulaşamayan ya da tekrarlanan hastalıkları nedeniyle yeterince beslenemeyen çok fazla çocuğun bulunduğunu ifade etti.

BM, 1990 yılındaki şartları dikkate alarak, 2015’e kadar, dünya genelinde yetersiz beslenen çocukların sayısının yarıya indirilmesini hedefliyor.

Kategori: Beslenme, Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik