Bu 8′ liyi değiştirin

17 Mart 2013 Devamı

Kilo vermek istiyorsanız, öncelikle işe bu beslenme alışkanlığınızı değiştirerek başlayın…

Bu kez istediğiniz diyeti yapmaya ve asla bozmamaya kararlıysanız daha önce yaptığınız diyet hatalarına tekrar düşmeyin!

İşlenmiş ürünlerle vedalaşın. Bu ürünlerde genellikle yüksek sodyum bulunur ve basit karbonhidratlar içerirler.

Makarnadan vazgeçemiyorum diyorsanız, ille de beyaz makarna yemenize gerek yok. Diyetinize uygun güzel bir sosla kepekli makarna yemeyi deneyin. Tadında büyük değişiklikler olmadığınızı göreceksiniz. Hem kilo vermeniz için önemli bir adım olacak.

Yemekleri tatlandırmak için tuz yerine, fesleğen, nane, sarımsak, biberiye gibi taze bitkiler ve baharatlar kullanın. Mesela kimyon şişkinliğe karşı bire bir. Daha ince görünmek için üzerinizdeki şişkinliği atmanız da önemli. Hem böylelikle tuzun zararlı etkilerini de azaltmış olacaksınız.

Tereyağının yerine zeytinyağı ve bitkisel yağlar kullanın. Sofraya tereyağı-ekmek yerine, zeytinyağı, kekik ve ekmek koyun.

Yiyecekleri kızartmayın. Fırınlamak, kaynatmak ve ızgara yapmak çok daha sağlıklıdır.

Balık ve tavuğa diyetinizde daha fazla yer verin. Her ikisi de düşük yağ miktarlarına sahiptir. Ayrıca balıkta bulunan omega yağ asitleri, trigliserit ve kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Kırmızı eti azaltın. Yüksek yağ içeren bu besinler damar tıkanıklığı sürecini hızlandırır veya damar sertliğine sebep olur. Bu sorunlar kalp rahatsızlığına yol açar.

Taze meyve, sebze,et, süt ve deniz ürünleri bulabileceğiniz kasap, manav ve pazarlardan alışveriş yapın.

Sizi baştan çıkarabileceğini düşündüğünüz reyonların önünden bile geçmeyin!

Tatlı yemek istediğinizde pasta ve dondurma yerine taze meyvelerin tadını çıkarın

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik