Bebeğin Zekasını Nasıl Geliştirebiliriz?

16 Ağustos 2015 Devamı

Zeka üzerinde hem genetik faktörler hem de uyarımın etkisi vardır. Anne sütü gelişim açısından son derece önemli bir faktördür. Anne sütünün, içeriği yüzünden mi yoksa anne sütü vermeyi seçen annelerin genetiği yüzünden mi faydalı olduğu henüz açıklığa kavuşmadı ancak anne sütü ile beslenme zeka gelişimi üstünde oldukça etkili.

Anne babanın bebeği uyarması da zeka gelişimini son derece etkiliyor. En önemli uyarım sakin bir ses tonuyla bebeğin gözünün içine bakarak sürekli konuşmak. Anne ve babanın konuşması bebeği en fazla uyaran şeylerden biri.

Bebekle doğrudan iletişim

Dokunarak iletişimin, bebeğe söylenen şarkıların, ritmik melodilerin bebeğin zeka gelişiminde önemli olduğunu biliyoruz. Sevgi dolu bir ortam bebeğin zekasını geliştirir.

Yaşa göre zekayı geliştirecek pek çok aktivite var. Dördüncü aydan itibaren kitapla tanıştırılabilir çünkü bebeğin zekasını olumlu yönde en çok etkileyen oyuncak kitaptır.

Bebekler için çok farklı değişik oyuncaklar olması gerekmiyor, önemli olan oyuncağın ne kadar komplike ya da pahalı olduğu değil oyuncakla nasıl oynandığı ve oynarken kurulan birebir iletişim.

Bebekle oynanan oyunlarda anne babanın oyuncağı yaratıcı biçimde kullanması ve çocukla yoğun etkileşime girmesi bebeğin zeka gelişiminde doğrudan olumlu etki eder.

Kategori: Çocuk ve Zeka, Genel, Haberler