Anne Olmanın Yolu Mutfaktan Geçiyor!

06 Ocak 2016 Devamı

Şişmanlık, hem kadınların hem de erkeklerin üreme sağlığını olumsuz etkiliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 2 milyon kişi istediği halde çocuk sahibi olamıyor; 150 bin çift ise çocuk sahibi olmak için tedaviyi bekliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her 100 çiftten 15’inin çocuk sahibi olmak isterken problem yaşadığını ve bu oranın geçmiş yıllara göre arttığını , bu durumdan çevresel şartların sorumlu olduğunu söyledi.

ŞİŞMANLIK ANNE BABA OLMAYA ENGEL
Aslında çocuk sahibi olmanın yolu mutfaktan geçiyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar ana baba adayının beden kitle endeksinin bile kısırlık üzerinde etkili olduğunu ortaya koyuyor. Obezite doğurganlığı azaltmasa da yumurtlamayı baskılıyor. Yüksek vücut kütle indeksi; bölgesel, hormonal ve metabolik bozukluğa yol açıyor ve bu nedenle yumurtalar olgunlaşamıyor. Kilo arttıkça yumura üretimi yorlaşıyor. Eğer kadın obezite sınırına gelmişse doğurganlık %50’ye kadar azalıyor. Yapılan çalışmalar; şişman erkeklerin sperm kalitelerinin de düştüğünü gösteriyor. Obez erkeklerde yağ dokusunda testosteronun östrojene dönüşümü artıyor, testosteron azalıyor ve sperm kalitesi düşüyor.

KAHVALTI YAPAN KADINLAR AVANTAJLI
Yapılan bir çalışmada aynı kiloda olan iki grup kadından sabah kahvaltısını kuvvetli yapan akşam yemeklerini daha hafif yiyen kadınların çocuk sahibi olma şansının, tam tersi davranan kadınlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu durumun insülin direnci ile ilgisi vardır. Çalışmada sabah kahvaltısını daha yüksek kalori ile yapan grupta insülin ve testosteron düzeylerinin düştüğü ve yumurtlama oranının % 50 arttığı gözlenmiştir. Yüksek insülin doğurganlığı azaltır.

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Genel, Haberler