Anne Adayları Hamilelikte Neden Aşerir?

28 Nisan 2015 Devamı

Üstelik bazı kadınlar sadece yiyeceklere değil, çamur, deterjan, sigara izmariti, hamur mayası, kahve telvesi, sigara külü gibi çok farklı maddelere karşı da aşırı bir istek duyar, yani aşerir. Yiyecek dışındaki maddelere karşı bu şekilde aşırı ölçüde ve ısrarla istek duyulması ile karakterize olan yeme bozukluğuna Pica denir (aşırı iştahı ve bulduğu her şeyi yemesiyle bilinen bir kuş olan saksağanın Latince adı). Dolayısıyla, Bu şekilde yiyecekler haricinde herhangi bir şeye karşı dayanılmaz bir yeme isteği duymanız halinde doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Araştırmacılar aşerme ile vücudun belli bir besin ihtiyacı arasında ilişki olup olmadığını bulmaya çalışmışlar ve böyle bir bağlantı tespit edememişlerdir.

O halde bazı yiyeceklere ve nesnelere karşı duyulan bu şiddetli yeme isteği nereden kaynaklanmaktadır?

Bu sorunun kesin bir cevabı henüz verilememiştir. Kimi uzmanlar hormon dalgalanmalarının kadınların tat ve koku duyusunda önemli değişiklikler meydana getirdiğini ve aşermelerin bundan kaynaklandığını düşünürken, bazı uzmanlar da aşermenin bilimsel hiçbir nedeninin bulunmadığına inanmaktadır.

Sonuç olarak, yiyeceklere aşermeniz ve bunlar da sağlıklı beslenmeye katkısı olan yiyecekler olduğu müddetçe yemenizde hiçbir sakınca yok.

Ancak sağlıksız, gereksiz kalori getirecek gıdalara yönelik isteğinizi bunların yerini tutacak sağlıklı alternatiflerle karşılamaya çalışmalısınız.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelikte Beslenme