Ani Bebek Ölümü Riski Ne Zaman Biter?

27 Şubat 2014 Devamı

Bebeği olan anne-babaların korkulu rüyası Ani Bebek Ölümü Sendromu riski ne zamana kadar devam eder? Ani Bebek Ölümleri en fazla hangi aylarda görülür? Ani Bebek Ölümü Sendromu nedir ve ne gibi tedbirler almak gerekir?

Bebeği olan anne-babaların bilmesi gerekenler…

Ani Bebek Ölümü Sendromu nedir?
Ani Bebek Ölümü, 1 yaşından küçük bir çocuğun aniden yaşamını yitirmesi ve tam otopsi, ölüm yeri ve klinik geçmiş incelemesi de dahil yapılan tüm incelemelere rağmen ölüm nedeninin kesin olarak saptanamaması anlamına geliyor.

Risk hangi yaşlarda daha yüksek?

Ani Bebek Ölümü Sendromu en fazla bebek yaşamının ikinci-dördüncü ayları arasında meydana geliyor. Bebek altı aylık olduktan sonra risk belli ölçüde azalsa da, 1 yaşını doldurana kadar riskin devam ettiği düşünülüyor.

Ani Bebek Ölümü Sendromunun nedenleri nelerdir?
Bugüne kadar Ani Bebek Ölümü Sendromu tek bir kesin nedene bağlanamadı. Ancak uzmanlar bir dizi etmenin kombinasyon halinde etkili olduğunu düşünüyorlar. Bunlar arasında genetik etmenler, beyindeki doğumsal kusurlar ve çevresel etmenler yer alıyor.

Buna karşın, yaygın inanışların aksine bebeğin kusması ve aşılar Ani Bebek Ölümü Sendromuna yol açmıyor ve erkek çocuklar kızlara nazaran daha sık etkileniyor.

Kategori: Bebeğim, Bebek Sorunları, Genel, Haberler