Altın Yumurta ile Gelen Annelik

02 Ağustos 2016 Devamı

Yumurta rezervi yetersiz olan kadınlara aynı ay içinde iki defa tüp bebek tedavisi verilerek, en sağlıklı ve kaliteli yumurta elde ediliyor.

Çocuk sahibi olmayı engelleyen kadına ait faktörler arasında en önemli sebeplerden biri de ileri anne yaşı. 35 yaşından sonra kadınlarda yumurta üretiminin ve kalitesinin düştüğünü ve bu sebeple bebek sahibi olma ihtimalinin azaldığını hatırlatan uzmanlar, tüp bebek tekniklerindeki gelişmelerle artık ileri yaştaki kadınların da anne olabileceğini söyledi. Bir süredir ileri yaştaki anne adayları için dünyada farklı bir tedaviye gidildiğini, “Çifte Uyarım” adı verilen bu tüp bebek uygulamasında elde edilen yüksek kaliteli yumurtalarla yüksek gebelik oranlarının yakalanabildiğini bildirdi. Bu yeni uygulamada 1 adet dönemi içinde 2 defa yumurta toplama işleminin yapılıyor.

Anne adaylarında adetin başında yaptığımız 10 günlük bir tedavinin ardından yumurta topluyor ve donduruyoruz. Yumurta toplama işleminden 3-4 gün sonra bir kez daha aynı şekilde ilaç tedavisi uygulayarak ikinci kez yumurta topluyoruz. Bu şekilde elde ettiğimiz 4-5 yumurtayı genetik teste tabi tutuyoruz. Çünkü 40 Yaşın üzerindeki kadınlarda transfer edilen 2 yumurtadan birinin genetik olarak kusurlu olma ihtimali çok yüksek. Bu durumda gebe kalma şansı azalıyor ya da gebelik düşük ile sonuçlanıyor“ dedi. Dünyada yaklaşık 3 yıldır uygulanan bu tedavi ile daha sağlıklı ve yüksek kaliteli “altın yumurtaların” elde edilir. Özellikle ileri yaşlardaki kadınlar ve daha genç yaşta olan ancak yumurta rezervi azalmış kadınlarda yapılan bu tedavi, çiftlerin anne baba olma şansını artırıyor.

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Genel, Haberler