Açık Parfüm Kullananlar Dikkat!

03 Ekim 2015 Devamı

Açık parfümlerin sağlık açısından son derece zararlı olabileceği bildirildi.

‘HOŞ KOKULU SIVILAR’
Kiraz, yaptığı açıklamada, “doğal veya sentetik kokulu yağlar, su ve alkolün belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen hoş kokulu sıvılar” olarak tanımladığı parfümün seçiminin büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye’de 1995 yılından itibaren açık parfüm satışına başlandığını, son dönemlerde ise neredeyse her köşe başında açık parfüm satan büfelere rastlandığını anlatan Kiraz, düşük fiyatı ve orijinaline yakın kokusu nedeniyle tercih edilen bu ürünlerin bayram ve özel günler öncesinde önemli oranda tüketildiğini gözlemlediklerini kaydetti. Kozmetik ürünler konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu tür ürünlerde katkı maddelerin bulunduğunu, toksik maddelerin sağlık açısından son derece zararlı olduğunu ifade etti.

EGZAMAYA YOL AÇABİLİYOR’
Parfümde bulanan bazı maddeler kızarıklık, kaşıntı ve alerjik egzemaya yol açabiliyor. Açık parfümün hazırlanışında kullanılan su bile sağlıklı olmalıdır. Her yabancı madde gibi tenimize değen açık parfümler, alerjik reaksiyonlara yol açabilir, koku aracılığıyla akciğer hastalıklarına zemin hazırlayıcı veya var olan hastalıkları tetikleyici olabilirler. Baş ağrısı, migren ağrılarında artış gibi belirtiler verebilir. Sonuçta bir kimyasal maddenin etkisinde kalıyorsunuz.

Uzmanlar, piyasaya arz edilen kozmetik ürünlerin mutlaka “İyi İmalat Uygulamaları Kılavuzuna” göre üretiminin yapılması gerektiğini vurguladı.
Yönetmelik ekleri incelendiğinde kozmetiklerin içinde bulunması ve bulunmaması gerekenler, üretim yerlerinde uyulması gereken şartlar, denetim mekanizması ve benzeri hususların açıkça yer aldığını hatırlatan Kiraz, uygun olmayan üretim ve sağlıksız mamüllerin önüne geçilmesi için sıkı denetim mekanizmalarının şart olduğunu belirtti.

DOĞAL GÖRÜNÜMÜ BOZUYOR
Açık veya sahte diyebileceğimiz parfümlerde kimyasal madde oranı çok daha fazla. Bu ürünler deride çok büyük hasar bırakabilir. Özellikle yanma, kızarıklık, şişlik, yanık gibi etkiler meydana getirebiliyor. Uzun dönem kullanıldığında özellikle boyun ve yüz bölgelerinde kalıcı lekelenmelere yol açıyor. Ancak bu tür sağlıksız parfüm kullananlar ‘deride kızarıklık ve yanma’ şikayetiyle hastaneye başvurmasına rağmen, kalıcı lekelerin hemen ortaya çıkmadığı için anlayamıyor. Açık parfüm kullanmak cildinize, derinize, en hassas bölgelerinize zarar verme anlamına geliyor ve farkında olmadan doğal görünümünüzü de bozabiliyor.

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik