Abur Cubur Yerine Fırında Patates!

05 Aralık 2013 Devamı

Anne ve babaların, çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlıklarını küçük yaştan itibaren kazandırmaları halinde yetişkinlikte beslenmeden kaynaklanan sorunların da çözümlenmiş olacağı belirtildi.

Haftanın beş gününü okulda geçiren ve arkadaşlarından gördüklerini uygulamak isteyen çocuklara yasaklar koymanın oldukça zor olacağını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülşah Erensoy, abur cubur isteyen çocuklara, fırında az yağlı patates verilmesini öneriyor.

Esensoy, şunları dile getirdi: “Karışık beslenme karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve posa içeren besinlerin hepsinin bir arada tüketilmesi ile sağlanabilir. Tüm yiyecek gruplarından, her gün belirli ölçülerde tüketmek gerekir.”

Az ve sık beslenmek gerektiğinin altını çizen Erensoy, şu önerilerde bulundu: “Öğün atlamayın. Mutlaka kahvaltı etme alışkanlığı kazanın. Bol su tüketin, susamadan da su için. Posa alımını artırın, lifli gıdalar tüketin. Fast food tüketimine dikkat edin. Önerilerden fazla protein almayın. Az ve uygun yağ tüketin. Şeker ve şekerli besinleri fazla tüketmeyin. Tuz tüketimini dengeleyin. Yavaş yiyin ve çok çiğneyin. İçeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyin.”

Hamburger, cips, çikolata gibi çocukların en çok sevdiği besinler arasında yer alan yiyeceklerin çok fazla tüketildiğini ifade eden Erensoy, “Çikolatayı sevdiğinizi biliyorum, ama sağlıklı ve dengeli beslenmeniz için bu tür yiyeceklerden uzak durmalı, daha sağlıklı olan peynir, yumurta, et, süt, baklagiller, sebze ve meyve grubu besinlerine ağırlık vermelisiniz. Canınız cips çektiğinde annenizden, fırında az yağ ile pişmiş patates yapmasını isteyebilir, çikolata çektiğinde de bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler