5 yaş altı için tehlikeli !

11 Ocak 2013 Devamı

Uzmanlar, nefes borularına kaçma riski olduğu için küçük çocukların çerez tüketimine dikkat edilmesini öneriyor.

Uzmanlar çocuğun kendisinin ağzına koyduğu ya da birisi tarafından ağzına konan bir maddeyi nefes borusuna kaçırma olaylarının sıkça görüldüğünü, ailelerin bu konuda dikkatli davranması gerektiğini söyledi. Sonra Oku

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, ”Fındık, fıstık, leblebi, çekirdek gibi besin maddeleri 4-5 yaşından küçük çocuklara ezilerek verilmeli” dedi.

Günaydın, çocuğun kendisinin ağzına koyduğu ya da birisi tarafından ağzına konan bir maddeyi nefes borusuna kaçırma olaylarının sıkça görüldüğünü, ailelerin bu konuda dikkatli davranması gerektiğini söyledi.

Erkek çocukların kızlara göre daha fazla yabancı cisim yuttuklarını belirten Günaydın, şöyle devam etti:

”Erkek çocukların yabancı cisim yutmaları ve bu cisimleri nefes borusuna kaçırmaları daha fazla yaşanmakta. Bunun nedeni, erkek çocukların kızlara göre daha aktif olmaları. Cismin küçük, kaygan yüzeyli, yuvarlak ya da silindirik şekilli olması, riski artırır. Özellikle fasulye, mısır, çekirdek, fındık, ceviz gibi yabancı cisimler nefes borusuna kaçtığında zaman içinde sudan etkilenerek şişer ve ani tıkanmalara neden olur. Bu da sağlık açısından önemli bir sorundur. Bu nedenle fındık, fıstık, leblebi, çekirdek gibi besin maddeleri 4-5 yaşından küçük çocuklara ezilerek verilmeli.”

”EN ÇOK 1-3 YAŞ GRUBUNDA GÖRÜLÜYOR”

Çocuklar tarafından yutulan ve nefes borusuna kaçan maddelerin sıklıkla 1-3 yaş grubu arasında görüldüğünü dile getiren Günaydın, şöyle konuştu:

”Çocuklar sıklıkla fındık, fıstık, fasulye gibi organik maddeler, daha az sıklıkta metal, plastik oyuncak parçaları, iğne gibi inorganik maddeleri yutuyor. Yabancı cisimler daha kısa, geniş ve düz uzanım gösteren sağ ana bronşa gider. Yiyeceklerin çocukların ağızlarına büyük parçalar halinde ve uygunsuz şekilde hazırlanarak verilmesi, çocukların yemek yeme konusunda gerekli eğitimi almamış olmaları ve kendi başlarına beslenmeleri, solunum yoluna cisim kaçması olaylarını artırıyor. Çocuklar için yaşla uygun oyuncaklar seçilmeli ve özellikle 3 yaşlarındaki çocuklara küçük parçalı oyuncaklar, naylon poşetler verilmemeli. Çocuklar oyun süresince gözlenmeli.”

”AİLELER BİLİNÇLİ OLMALI”

Çocukların cisim yutmalarının önlenmesi konusunda ailelere büyük görev düştüğünü vurgulayan Günaydın, çocuklarla ilgilenen kişilerin çocukta görülen ani öksürük, nefes alamama ve morarma gibi belirtilerde acil olarak hastaneye müracaat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Günaydın, yabancı cismin çıkarılması tedavisinin acil olması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

”Cismin yutulduğunun görüldüğü anda, göğüs hareketi, solunum yoksa ya da cisim ağızda görülüyorsa parmakla çıkarılmalı. Ancak körlemesine denenmemeli. Hasta mümkün olan en kısa sürede hastaneye, acil servise götürülmeli. Yabancı cisim çıkarılmaması hayatı tehdit eden bir durumdur. Bu nedenle aileler bilinçli olmalı.”

Kategori: Bebeğim, Beslenme, Çocuğum, Genel, Haberler