Ev Tozu Akarları Nasıl Önlenir? Ev Tozu Akarları İçin Yapılması Gerekenler, Toz Akarı Alerjisi

04 Mart 2014 Devamı

Ev Tozu Akarları Nasıl Önlenir? Ev Tozu Akarları İçin Yapılması Gerekenler, Toz Akarı Alerjisi, Ev Tozu Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? Çocuklarda Ev Tozu Alerjisi, Toz Alerjisi Nasıl Önlenir? Alerji Önlemleri ve Alerji Aşıları, Alerjik Astımdan Korunmanın Yolları, Antialerjik Ürünler

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof.Dr.Yonca Tabak anlatıyor…

 

Bir kere halıların kaldırılması lazım. En zor yaptırdığımız şey evdeki halıları kaldırmak. Kış ve soğuk deyip koymak istiyorlar ama ince kilimlerle bu işi çözebilirler. Çamaşır makinesinde yıkanabilir bir şey serilmesi lazım ki 60 derece yıkadığımızda ev tozu akarları ölsün. Yoksa evin içinde her zaman elektrik süpürgesi ne kadar güçlü olursa olsun, bu akarlar yaşayacaktır.
Yatak ve yastık için özel alerji kılıfı kullanmak lazım. Antialerjik yatak antialerjik yastık bunlar maalesef tamamen tutmuyor. Toz akarları mikroskopik canlılar bunları gözle göremiyoruz. Normal dokulmuş bir çarşaf bunu tutmuyor. Özel dokunmuş alerji kılıfları test edilmiş, içerden dışarı akarı kesinlikle vermiyor. Fermuarlı bir kılıf içine hapis ediyor. Bu kılıfların üzerine normal pamuklu bir çarşaf serildiği zaman haftalık yıkama ile o yüzeydekini kendimiz yok edebiliyoruz. Temel olarak bu yapıldıktan sonra aşılanmak şart.

Çocukluk çağında eğer alerjiyi aşı tedavisi ile durdurmazsak, bağışıklık sistemi kartopu gibi büyüyerek yeni yeni alerjiler üretmeye başlar. Diyelim ki çocukluk çağında gıda alerjisi ile başladı ki genellikle öyle başlıyor. 6 yaşına doğru ev tozu alerjisi genellikle ekleniyor.. bu burada tedavi edilmezse, ergenlik çağına gelindiğinde bu sefer polen alerjisi bu tabloya ekleniyor. Büyüdükçe geçer kanısı var insanlarda, alerjidir büyüdükçe geçer…Maalesef geçmiyor.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Hakkında merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz…

Kategori: Soru-Cevap