Gazı Olan Bebeğin Tedavisi İçin Anne Ne Yapmalı?

10 Aralık 2013 Devamı

Yoğun çalışan bir anne doğumdan sonra ilk 6 ay izin alarak bebeğine mükemmel şekilde bakacağım diye şartlanır. Bu şartlanma ile evine döndüğünde ve bebeğiyle baş başa kaldığında çok ciddi bir boşluğa düşer.

Anne, bebeğin bakımından emzirmesine, altını değiştirmeden gaz çıkarmasına kadar her şeyi yeni yeni öğrenir. Annelik ile ilgili her şeyi öğrendiği gibi en iyisini yapabilmek adına strese girmesi de bebeğe yansır.

Örneğin annenin yanında ona hep ustalık yapan bir anneanne, babaanne veya komşu varsa anne daha fazla problem yaşayabilir. Araba kullanmayı yeni öğrendiğinizde yanınızda hep biri varsa hata yapma payınız daha çok olur. Ama kendi başınıza kaldığınızda bu işi daha kolay ve hatasız yaparsınız.

Anne sorumluluk almasını bilmeli

Bu yüzden genel tavsiye annenin kendi başına, kendi doğrularıyla, doktoruna, annelik ve bebek bakımıyla ilgili kitaplara danışarak öğrenmesi.

Fakat komşudan, annesinden, eşinin annesinden, onların baskısıyla öğrenmesi durumunda sorunlarla karşılaşırlar. Anne ve baba daha çok sorumluluk aldığında her zaman için daha rahat edilir.

Kolik ağlamalarında ortamdan biraz uzaklaşın

Bir de genelde kolik ağlamaları sırasında büyük stres içine giren annenin en azından bir saat dışarı çıkıp dolaşması, dinlenmesi ya da bebek dışında farklı bir işle ilgilenmesinin bebeğe çok faydası olur. Çünkü burada problem bebekle anne arasındaki iletişim, uyum problemidir.

Annenin bebekle olan iletişimini saptayarak o anki durumunu muayene esnasındaki konuşmalarda ve yaklaşımında anneye yönelik önerilerde bulunduğumuz zaman çok daha rahat edilir.

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler