Tekrarlayan Bronş Daralması Astım Nedeni

13 Aralık 2013 Devamı

Astımı, ‘21. Yüzyılın salgın hastalıklarından biri’ olarak nitelendiren Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, tekrarlayan bronş daralması ile seyreden astımın en önemli nedeninin alerji olduğunu söyledi.

Günümüzde her 10 çocuktan birinde alerjik astım olduğunu ve hastalığın çocuk yaşamını önemli ölçüde kısıtladığını belirten Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, doğum süreci ile birlikte bağışıklık sistemindeki dengenin sağlanması gerektiğine ve normal doğan bebeklerde alerjik astım görülme olasılığının daha az olduğuna dikkat çekti.“Astım, tekrarlayan bronş daralması ile seyreden bir hastalıktır. Daha çok çocuklarda görülen astım hastalığının %90 nedeni alerjidir”diyen, astımın bütüncül tedavi gerektirdiğini ve bunun da dört basamaktan oluştuğunu belirten Prof. Dr. Yonca Tabak “Çevre düzenlemesinden ilaç tedavisine, dilaltı damla aşı tedavisinden, reflü kontrolüne kadar tüm bu dört basamaktan biri eksik kaldığında bile astımın erişkin hayata uzaması olasılığı artar” dedi. Prof. Tabak, astımın kronikleşip, çocuğun hayatını kâbusa çevirmemesi için uygulanması gereken dörtlü tedavinin genel hatlarını şöyle özetledi:

ASTIMIN “DÖRT DÖRTLÜK” TEDAVİSİ NASIL OLMALI?
1. Çevre düzenlemesi: Alerjik olunan maddeden ve alerji dışı astım atağı tetikleyicilerinden uzak durmak tedavinin ilk adımı olmalıdır. Çocuklarda en sık alerji ev tozu akarlarına karşı gelişir. Bu nedenle alerjik astımı olan çocukların evinden halıların uzaklaştırılması, yatak ve yastığa akar geçirmeyen özel alerji kılıfları takılması gerekir. Çocuğun evinin hiçbir yerinde sigara içilmemelidir.
2. İlaç tedavisi: Alerjik astımı olan çocukların ilk planda hızlı etki eden sprey ilaçlarla atak geçirmeyecekleri hale getirilmesi gerekir. Bu ilaçlar çok düşük doz, kana karışmayan kortizon içerir. Uygun dozda kullanıldığında yan etki riski olmaz. İlaçların başlanıp kesilme kararı alerji uzmanınca verilmelidir. Alerji konusunda kökten çözüm sağlandıkça ilaçlar yavaş yavaş azaltılarak kesilmelidir.
Prof. Dr. Yonca Tabak, kontrol altına alınmayan alerjinin, çocuğun yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüreceğini ve astımın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.
3. Dilaltı damla aşı tedavisi: Alerji bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasına bağlı gelişir. Alerji kökten çözülmedikçe astım devamlı ilaçla baskılanmak zorunda kalınır. Alerjinin kökten çözümü aşı tedavisidir. Çocuklarda aşı tedavisi yan etki riski olmaması nedeniyle dilaltı damla olarak tercih edilir. Uygulama ailelerce evde yapılır. Tedavi süresi 3-5 yıldır.
4. Reflü kontrolü: Astım doğası gereği çocuklarda yüzde 80 mide başı gevşekliği ile seyreder. Mideden yukarı soluk borusuna ve akciğerlere kaçan mide asidi astımı kötüleştirir. Bu nedenle reflüden koruyucu beslenme astım tedavisinin olmazsa olmaz parçasıdır. Reflüyü artırıcı kakaolu çikolata, kek ve benzeri gıdalardan kaçınmak, gece yatmadan önce en az iki saat süt de dahil olmak üzere çocuğa yemek yedirmemek gerekir.

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler