Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Beslenme

22 Şubat 2014 Devamı

Okul öncesi eğitim kurumlarının beslenme listelerinde kimi zaman çocuğun sağlığına katkı sağlamayacak ürünlerin de yer aldığını belirterek, “Ancak bu listeleri, aralarda kuru meyveler, kuru yemişlerle zenginleştirmek mümkün. Hazır kek ve meyve suyundan oluşan bir öğün hoş bir beslenme tarzı değil, aksine çocuklarda şişmanlık yapıyor” diye konuşuyor.

2-6 yaş grubu çocuklar bir öğünü iyi tüketiyor. Bu nedenle örneğin öğlen yemeğini iyi yemiş bir çocuk için çok üzülmeye gerek yok. İhtiyaçları olan ana maddeleri ara öğünlerde sunmak mümkün ama burada biraz akıllı olmak gerekiyor. Ara öğünlerde farklı tat ve renklerde sunulan besinler çocukların çok dikkatini çekiyor. Bunun yanında şekerli besinlerin ağırlıklı olması, isteksizlik, iştahsızlık, aşırı kiloya, tokluk hissine ve diş çürüklerine neden olabiliyor.

Bu dönemde çocukların büyüme ve gelişmesini etkileyecek, vitamin mineral eksikliğinin olmaması, demir eksikliğine bağlı kansızlık ve lifli gıdaların az tüketilmesine bağlı kabızlığın gelişmemesi için çok dikkatli ve özenli öğünler hazırlanması gerekiyor.

Kategori: Genel, Haberler, Okul Öncesi