Normal Doğum Yaygınlaşıyor

10 Mayıs 2016 Devamı

Bakanlığımız tarafından başlatılan “Sağlıklı Nesiller için Sağlıklı Başlangıçlar” projesi ile annelerimizi gebe okullarında doğuma hazırlamak, normal doğuma yönelik korku ve endişelerin aşılmasını sağlamak hedefleniyor. Özellikle doğumda ağrının kontrolü için ebelerimizin gebe ile doğru iletişim modelinin oluşturulması, gebeye masaj tekniklerinin, nefes ve gevşeme egzersizlerinin öğretilmesi ve eşinin veya yakının gebelik ve doğum sürecine dâhil edilmesi sağlanacak.

Normal doğumda üç faktörün var. Birincisi ebelerimizin doğru iletişim ve motive edici sözlerle gebelere yaklaşımı, ikincisi loş ve güven verici bir ortamın sağlanması, üçüncüsü ise anne mahremiyetine uygun fiziki ortamların oluşturularak doğumların sağlıklı şekilde yapılması. Özellikle bebeğin ilk beş dakika içinde anne ile temasının sağlanması ve göğsüne tutulması çok mühim. Bu şekilde bebeğin emzirme sürecinin hızlanmasına, anne ile bebek arasındaki bağlanma duygusunun artmasına neden olmakta ve böylece etkin emzirme süreci başlamakta.

NORMAL DOĞUMU HERKESE TAVSİYE EDİYORUZ
Doğum anında ebenin yaklaşımı, psikolojik ve fiziki destekleri sayesinde çok rahat doğum gerçekleştirdim. Bebeğimi kucağıma aldığım ilk andaki mutluluğu sözle anlatabilmem imkânsız. Dikişimin olmaması ve hiç ağrı kesiciye ihtiyaç duymamam çok iyi oldu. İhtiyaçlarımı kendim görebilecek durumdaydım. Yürüyerek hastaneden taburcu olabildim. Yaşadığım için söylüyorum, normal doğum gerçekten özel, sonraki süreç çok konforlu. Normal doğumu herkese tavsiye ediyoruz.

Kategori: Doğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik