Normal Doğum Sırasında Oluşan Vajinal Yırtılmalar

14 Ekim 2015 Devamı

Normal doğum sırasında vajina ve perine yırtılması sık görülen bir durumdur. Yırtıkların iyileşme süresi ise kişinin özelliklerine, yırtılmanın derecesine ve tedavinin etkinliğine bağlı olarak değişir.

Uzmanlar vajinal yırtılmaları değerlendirirken bir derecelendirme sistemi kullanırlar.

Birinci ve ikinci derece yırtılmalar tedavi gerektirmez. Bunlar ağrı verebilse de, birkaç haftada iyileşir ve komplikasyon sayısı düşüktür.

Üçüncü ve dördüncü derece yırtılmalar daha büyük yırtılmalardır ve perine ve rektumun operasyon ile tamir edilmesini gerektirebilir. İyileşme süresi birkaç ayı bulur ve komplikasyonlar da yaygındır.

Önemli derecedeki vajinal yırtılmaların olası komplikasyonları şunlardır:

Perine yırtığı nedeniyle bağırsak hareketlerini ve gaz çıkarmayı kontrol edememe,

Rektum ve vajina arasında açıklık (rektovajinal fistül) oluşması nedeniyle vajinadan dışkı sızması,

Cinsel ilişki sırasında ağrı,

Enfeksiyon.

Yırtılmaların çoğu doğum sonrasında başarılı bir şekilde onarılır. Ancak üçüncü ve dördünce derece yırtılmaların daha sonra belli ölçüde dışkı tutamamaya yol açması riski söz konusudur.

Geçmişte ağır vajinal yırtılmaları önlemek amacıyla rutin olarak epizyotomi (doğum kesisi-“dikişli doğum”) uygulamasına başvurulurdu. Ancak epizyotomiler üzerinde gerçekleştirirken sistematik incelemeler bu prosedürün rutin olarak uygulanmasının gerekli olmadığını ortaya koymuştur.

Buna karşın üçüncü ve dördüncü derece yırtık riskinin önlenmesi ve bazen de bebeğin korunması amacıyla epizyotominin gerekli görüldüğü durumlar söz konusudur.

Kategori: Doğum, Genel, Haberler