Kolay Doğum İçin Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

19 Şubat 2015 Devamı

Normal doğumda ıkınma ve önceki sancı evresinde bize en fazla yardım edecek konu sağlıklı nefes alıp verebilmektir. Sağlıklı nefes alıp verebilmek hem kasılmalar esnasında bebeğe giden oksijen miktarını artıracak, hem de doğum sancıları ile başa çıkabilmeyi kolaylaştırarak, rahat doğum yapmanıza fayda sağlayacaktır. Aslında genel olarak olarak nefesi kontrollü olarak kullanmak adına iki tür nefes var; bunlar göğüs nefesi ve diyafram nefesi olarak açıklanabilir.

Diyafram nefesi en sağlıklısıdır ve diyafram kasımızı kullanarak aldığımız bir nefestir. Yenidoğan bir bebek aslında diyafram nefesi alır. Yani biz bunu bilerek, içgüdü ile doğarız ama zamanla yüzeyel olan göğüs nefesine dönüyoruz. Doğumda mümkün olduğunca diyafram nefesi kullanarak hem bebeğimize, hem de kendimize yardımcı olabiliriz.

Doğumun sancı evresinde doktorunuz size iki kasılma arasında rahat nefes almanızı, burnunuzdan alıp ağzınızdan vermenizi, ıkınma esnasında ise nefesinizi tutarak bebeğinizi itmenizi söyleyerek yardımda bulunacaktır. Nefes kontrolü bu anlamda çok önemli.

Kategori: Doğum, Genel, Haberler