Hipotiroid Zeka Geriliğine Yol Açıyor

10 Mart 2014 Devamı

Her bebeğe hipotiroid testi yapılmalı, geç kalınırsa hipotiroid zeka geriliğine yol açabilir…

Tiroid bezinin salgıladığı T3 ve T4 hormonları, vücuttaki tüm metabolizmanın işleyişi, büyüme ve sinir sisteminin gelişimi gibi çok önemli fonksiyonlara etki ediyor. Eksikliği ise ciddi sorunlara yol açıyor. Tüm yenidoğan bebeklerin doğumu izleyen üç ile beşinci günlerde, hipotiroid taraması yapılması gerekiyor.

Tiroid bezi, boynumuzun ön, alt kısmında yer alan ve salgıladığı tiroid hormonları ile metabolizmamızın işleyişini ayarlayan bir hormon kaynağı. Tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonlarının az salgılandığı duruma hipotiroidi adı veriliyor. Hipotiroidi, hayatın her yaşında rastlanılabilir bir hastalık. Halsizlik, yorgunluk, uykuya meyil, üşüme, büyüme geriliği gibi belirtilerle seyrediyor.

Zeka gelişimini olumsuz etkiliyor
Doğumsal hipotiroidi hastalarının yaklaşık yüzde 70’i doğumda herhangi bir belirti vermiyor. Bebekler son derece normal görünüyor. Sık rastlanılan belirtiler ise şöyle:

  • Pelte gibi az hareketli bebek
  • Dil büyüklüğü
  • Ses kalınlığı
  • Uzamış yeni doğan sarılığı
  • Göbek fıtığı
  • Emme güçlüğü

Doğar doğmaz test yapılmalı

Doğumsal hipotiroidili bebeklerin erken tanı ve tedavi edilmeleri gerekiyor. Bütün gelişmiş dünya ülkelerinde doğumdan sonra topuktan alınan bir damla kan ile tiroid fonksiyonları inceleniyor. Üstelik bu, rutin bir sağlık hizmeti!

Kategori: Bebeğim, Bebek Sorunları, Genel, Haberler