Engelli Çocuk Sahibi Olmak

19 Ağustos 2015 Devamı

Engelli bir çocuğa sahip olmak anne-baba ilişkisinde sıkıntılara yol açabilir. Çocuğunuzun ve kendinizin iyiliği için ilişkinize özen göstermeli ve zaman ayırmalısınız.

Özellikle ilk başlarda yaşadığınız zorluklarla mücadele ederken tüm enerji ve zamanınızı engelli çocuğunuzun bakımına ayırarak diğer aile ilişkilerini ihmal etmeniz söz konusu olabilir.

Ancak diğer aile ilişkilerinize de zaman ayırmanız, hem engelli çocuğunuz için hem de onun bakımı açısından çok önemlidir. Bu amaçla:

Eşinizle duygularınızı paylaşın ve onun duygularını dinleyin.

Günlük görevlerin paylaşımı duygusal destek kadar önemli olabilmektedir. Günlük görevleri paylaşmak “bu konuda birlikteyiz” demek anlamına gelir.

Kendi ilişkiniz için zaman ayırın. Bu çok zor gibi gözükse de son derece önemlidir.

Diğer çocuklarınızı unutmayın. Onların da engelli çocuğunuz gibi onların da sizin sevgi ve ilginize gereksinimleri var.

Onlarla birlikte zaman geçirmeniz, kendilerinin ihmal edildiği hissini yaşamalarını önleyecek ve aynı zamanda da olumsuz davranışlarının azalmasını sağlayacaktır.

Engelli bir çocuğun doğumu veya çocuğun sonradan engelli olmasının ardından karı-koca ilişkilerinin koptuğu sık görülmektedir.

Bunun önlenmesi açısından, durumunuzu bir başarısızlık olarak görmemeniz ve kendiniz ve ilişkiniz için destek almaya çalışmanız önemlidir.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler