C Vitamini Eksikliği Erken Doğuma Neden Oluyor

10 Ağustos 2016 Devamı

Sağlıklı bir gebelik geçirebilmek için yeterli ve dengeli beslenmek, C vitamini yönünden zengin kabak, kereviz ve karnabahar gibi gıdaları tüketmek oldukça önem taşıyor. Yetersiz C vitamini alımı hem annede hem de bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Soğuk hava anne adayının enerji ihtiyacını artırabilir

Kışın hamile kadınların beslenmelerine daha özen göstermeleri gerekir. Çünkü kışın metabolizma daha fazla hızlanır ve enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca hamilelik sürecinde vücuttaki hormonlar tamamen değişir. Bu nedenle her kadında farklı beslenme davranışları ortaya çıkabilir. Hamilelerin kış aylarında harcadığı enerji de kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Bu durum kadının yaşına, gebe kalınan kiloya ve yaptığı aktivitelere göre değişkenlik gösterir. Genellikle hamileliğin ilk 15 haftasında ek bir enerjiye ihtiyaç yoktur ancak soğuk hava gebenin enerji ihtiyacını artırabilir. Bu sebeple anne adayı gereğinden fazla yemek isteyebilir. Böyle bir durumda ihtiyaçtan fazlası tüketilmemeli, yeterli ve dengeli beslenilmelidir. Metabolizmayı hastalıklara karşı dirençli hale getirebilmenin en doğru yolu, sağlıklı ve düzenli beslenmektir.

Anne adaylarının tüketmesi gereken besinler

Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda alınmalıdır. Gebelikte vücudun ihtiyacı olan tüm karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller besinlerden karşılanmalıdır. Bebeğin kas, beyin, kan ve diş yapımı için mutlaka süt ve süt ürünleri, yumurta gibi gıdaların tüketilmesi gerekir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve barbunya gibi baklagiller de sofradan eksik edilmemelidir. Özellikle katkı maddeli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, kızartılmış besinler tüketilmemelidir. Çünkü kızartılmış ürünler bebekler için zehirli maddeler içerir. Hamilelikte balık tüketimi de oldukça önemlidir. Kış ayı balık tüketimi için en uygun mevsimdir. Anne adayları 8. haftadan sonra kemik ve diş sağlıkları için balık tüketmeye başlamalıdır. Bu nedenle haftada 2 kez balık mutlaka tüketilmelidir.

Kış aylarında anne adayları üst solunum yolu hastalıkları olarak adlandırılan grip ve nezle gibi rahatsızlıklara yakalanabilirler. Bu sebeple, kışın soğuk hava nedeniyle su tüketiminde azalmalar olabilir. Vücudun su dengesini sağlayabilmek için günde ortalama 2 litre su içilmelidir. Suyun haricinde süt, az şekerli komposto ya da limonata, taze sıkılmış meyve suları ve ayran da tüketilebilir.
Hamilelikte C vitamini seviyesi yüzde 50 oranında azalır. Bu nedenle gebelikte vitamin ve mineral eksikliği oldukça önemlidir. Yetersiz C vitamini alımı anne ve bebekte bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Gebelikte C vitamini eksikliği preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), düşük doğum ağırlığı, erken doğum riski, anemi, fetal gelişim bozuklukları (rahim içi gelişme geriliği) ve mental retardasyona (zeka geriliği) sebep olabilir. Ayrıca annede saçların çabuk kırılması, diş eti iltihabı, ciltte kuruma, soyulma ve yaraların yavaş iyileşmesine de yol açabilir. Bu nedenle anne adaylarının kış aylarında C vitamini açısından desteklenmesi oldukça önem taşır.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelikte Beslenme