Anne Çocuğa Bakarken Destek Almalı mı?

24 Mart 2014 Devamı

Özellikle babanın, kendisi birinci bakım veren olmasa da, devamlı devrede olması, annenin sorumluluklarını paylaşması, bebek bakımına aktif katılması hem baba-bebek arasında sağlıklı bağlanmanın oluşması için gerekli olup, hem de bebekle anne arasındaki simbiyotik ilişkinin zamanla azalıp çocuğun bireyselleşme ve bağımsız özellikler geliştirmesi için gereklidir.

Bebeğin anneyi bazen baba ile paylaşması da, kendisinin anneden ayrı bir varlık olduğunu, her istediğinde kendi kumandası ile anneyi yönlendiremeyeceğini anlaması açısından faydalıdır.

Şüphesiz anne babanın uyumlu ve mutlu birlikteliği çocuk ruh sağlığı açısından çok olumlu bir etkiye sahiptir. Anne ve babanın birbirini sevmesi, çocuğa da sevgi ile yaklaşmalarında onlara yardımcı olur.

Doğumdan sonra aile büyükleri, özellikle de anneanne-babaanne gibi daha önce annelik deneyimi olan bireylerin desteği de anne için çok önemlidir.

Ancak burada dikkat edilmesi gerekli nokta, bu kişilerin annelik fonksiyonunu anneden alarak, kendilerinin daha iyi yapacağı inancı ile, anneyi kendileri gibi deneyimle öğrenerek geliştirebileceği annelik fonksiyonlarını kazanmasını önleyici girişimlerde bulunmalarıdır.

Sınırların iyi konulması, öncelikle söz sahibinin anne ve baba olduğunun hissettirilmesi, onların yapabileceğinin sadece destek olmak ve deneyimleri ile katkı yapmak olacağının ifade edilmesi gerekir.

Anne babanın, bakım verenin kendisine yeten, hayatta isteklerini yapabilen, kendine vakit ayıran bireyler olması da çocuğa iyi bakım verebilmek açısından çok önemlidir.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler