Anne Babalar İçin Tatil Rehberi

03 Şubat 2016 Devamı

Sömestr programını onun yapmasına izin verin. İstediği şekilde zaman geçirmesi gelecek dönem başarısını etkileyecektir.

Okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından aileler, çocuklarının bu tatili ders çalışarak mı yoksa oyun oynayarak mı geçirmeleri gerektiği ile ilgili ikilemde kalıyor. “Öncelikle çocuğunuzun dinlenmesini sağlayın sonrasında eğitimdeki eksiklere yönelin” uyarısında bulunan uzmanlar, anne babalara şu uyarılarda bulunuyor:

Önce dinlenme: Tatil zayıf derslerin telafisini yapmak olarak görülse de çocuğun dinlenmesi daha fazla önem kazanmaktadır.

Hobi edinsin: Özel yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre çocuk ile birlikte ortak seçebileceğiniz hobiler, hem sosyalleşmesi hem de keyifli vakit geçirmesi için iyi bir fırsat olabilir.

Bilgisayarı kısıtlayın: Tatili bilgisayar karşısında geçirmesine izin vermeyin. Bunun yerine enerjisini boşaltmasına yardımcı olacak ve farklı arkadaş gruplarına girmesini sağlayacak spor aktivitelerine katılmasına destek olun.

Sürekli “ders çalış” demeyin: Çocuğa sürekli ders çalış, kitap oku, eksik konularını tamamla gibi olumsuz ve emredici sözlerle üstüne gitmek yerine doğru zamanda ders çalışması, kitap okuması ve eksikliklerini tamamlaması için desteklemek, motive etmek çok daha önemlidir.

Kategori: Çocuk Psikolojisi, Genel, Haberler