Anne Adayları Ekonomi Sınıfı Sendromuna Dikkat

22 Ağustos 2016 Devamı

Uzun süre hareketsiz kalan kişilerde kan daha kolay pıhtılaşır ve toplardamar tıkanması yaşanır.

Ekomoni Sınıfı Sendromu”nun gelişmemesi için uzun seyahatlerde, yolculuk sırasında 1.5-2 saatte bir mola verilmesi ve molalarda 10-15 dakika yürüyüş yapılmasını öneriyor. Ekonomi sınıfı sendromunun tıbbi adı toplar damar trombozu. Hastalık en çok uçaklarda ekonomi sınıfında seyahat edenlerde görüldüğü için hastalığa bu isim veriliyor. Toplar damar trombozu, uzun süre hareketsiz kalarak yatmak zorunda kalan hastalarda görülüyor. Damarı tıkayan bölgeden kopan pıhtı akciğere ya da kalbe giderek hayatı tehdit ediyor.

YOLDA VARİS ÇORABI GİYİN
Gebelerin uçak ile seyahatinde bir sakınca yoktur. Yalnız 34 haftadan büyük gebelerin seyahatine doktor raporu olsa bile, bazı havayolu şirketleri izin vermeyebilir. Bu hamilelerin şehir içinde veya arabayla gidilebilecek mesafede tatil yörelerini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

DÜŞÜK TEHLİKESİ YOKSA HAVUZA GİRİLEBİLİR
Ancak gebelik dönemi dışında da havuz kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görüldüğü unutulmamalıdır. Günün erken saatlerinde ve deniz suyunun temizliğine güvenilen yerlerde denize girmeye özen gösterilmelidir. Denize girerken, güneş yanıkları ve lekeleri, böcek ısırmaları ve düşmelere karşı da dikkatli olunmalıdır. Sudan çıktıktan sonra mayo veya bikini mutlaka değiştirilmelidir. Çünkü gebelerde sık görülen mantar enfeksiyonu, ıslak deniz giysileriyle kalındığında daha sık karşımıza çıkar ve tedavisi için ilaç kullanmak zorunda kalınabilir.

GIDA ZEHİRLENMESİNE DİKKAT!
Bulantı, kusma, ishalle kendini gösteren besin zehirlenmeleri, ateşli durumlar, dinlenmeyle geçmeyen kramplar, baş ağrıları dikkate alınmalıdır. Bu gibi şikâyetlerde hemen en yakın doktora veya merkeze başvurmalı ve özellikle sıvı açığı oluşmaması için hekimlerin önerileri doğrultusunda tedavi olunmalıdır.

KARA YOLUNU TERCİH EDİN
Hamilelerin uçakla seyahatlerinde herhangi bir problem bulunmuyor.Ancak bazı havayolu şirketleri hamileliği 34 haftadan büyük gebelerin seyahatine izin vermiyor. Bu durumları yaşamamak için daha yakınlarda ve araba ile gidilebilecek yerler seçilmesi gerekiyor.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik